20 серпня Львів гостинно зустрічав союзянок з усього світу. Поважних пань і зовсім юних, у вишиванках, здається, було видно скрізь: на вулицях, у транспорті, у храмах.

Невдовзі вони зібралися в переповненій й чудово прибраній осінніми квітами і вишивками залі палацу мистецтв. Саме тут відбулося святкування 90ї річниці з часу проведення перших зборів Союзу українок. На це свято прибули союзянки з усіх областей України, а також з Америки, Австралії, Канади та Англії. Активну участь в урочистостях взяли сокальчани, а саме союзянки з міста Сокаля  Є. Онищук, Н. Мельник, М. Мартинюк, сіл Тяглова  Г. Остапик, П. Вербинець, Н. Наконечна, О. Остапик, Н. Форись, Г. Скалецька, Г. Сидор, Г. Бартман, з Переспи  Н. Новосад, •Л. Скопик, Н. Ничай, К. Брах, О. Сидор, Л. Ковальська, І. Кіндратюк, Г. Чоп, з Угринова  О. Шушняк, Г. Цяпич, О. Мацюра. Сокальська делегація була найчисельнішою і налічувала 33 особи.

Урочисті збори з нагоди славного ювілею відкрила голова Львівського обласного відділення Союзу українок Ольга Пастушенко. Вона відзначила, що Союз українок  найбільша жіноча організація в Галичині (і на українських землях взагалі), перейменована у 1917 з Жіночої Громади. Союз українок має дуже давню історію. Її витоки сягають 1917 року, коли окремі жіночі гуртки об’єдналися в одну організацію  Союз українок. У 1921 році відбувся установчий з’їзд. Союз українок успішно працював до 1939 року. На території підрадянської України організація не працювала, але Союз українок об’єднував навколо себе прогресивне жіноцтво в усьому світі, де жили українці. Із настанням незалежності Союз українок відновив свою діяльність  спершу у Львові, а потім по цілій Україні. Метою організації була активізація жінок, піднесення їхнього освітнього й економічного рівня, суспільної праці, участь у світовому жіночому русі.

Теплі слова привітань українським посестрам висловили голова Союзу українок Америки Мар’яна ЗаяцьБрунько, голови обласних відділів Союзу українок.

В цей день багатьох союзянок відзначили грамотами та подяками. Приємно, що кожен осередок Союзу українок Сокальщини отримав грамоту, а союзянка з Сокаля Марія Петрощук  посвідчення почесної членкині Союзу українок.

Опісля гості та члени Львівського відділу Союзу українок урочистою ходою пройшли центром Львова. Попереду колони їхала підвода, на якій везли українські пишні короваї. Не одна членкиня не доспала ночі, бо турбувалась, щоб їй вдався український традиційний хліб. Союзянки помолились біля Матері Божої та вклонилися великому генію українського народу Тарасу Шевченку. Згодом біля його пам’ятника відбувся показ української народної ноші “З бабусиної скрині”. Тут “дефілювали” у вишиванках союзянки. Сокальщина представила 33 старовинних костюми, деякі з них столітньої давності. Найстарша з союзянок  86річна Ганна Цяпич з села Угринів продемонструвала святковий одяг, вигаптований білими нитками, в якому колись брала шлюб. Гарно себе відчували у вишиванках і юнки  Людмила Саганська, Любов Матрипула, Наталія Мацюра, Уляна Шевчук, Мар’яна Ферко, Уляна Лещак. Окрім жіночих костюмів, сокальчанки привезли і старовинну чоловічу сорочку, вишиту тризубами та левами. Її демонстрував глядачам депутат районної ради, житель Переспи Богдан Трибушок. Опісля для союзянок відбувся святковий концерт у Львівськіому оперному театрі. Глядачі доторкнулися до ніжних струн музики та почули майстерний спів кращих артистів театру. Усі отримали масу позитивних вражень, якими ділилися дорогою додому. Та найголовніше те, що ми мали змогу поспілкуватися із своїми посестрами із різних районів Львівщини та зза кордону, обмінятися адресами.

Сокальська районна організація Союзу українок висловлює щиру подяку голові РДА Миколі Мисаку, його першому заступнику Володимиру Катерині за сприяння в організації поїздки та наданий транспорт, а також перевізнику Василю Гнідцю, Марії Семеновій та водію Олегу Брюховичу.

Надія МЕЛЬНИК,
голова Сокальського осередку СУ.

Союзу Українок - 90 років

Союзу Українок - 90 років

Союзу Українок - 90 років

Союзу Українок - 90 років

Союзу Українок - 90 років

Фото Богдана Трибушка.
Джерело: golossokal.com.ua