Союз Українок Америки (СУА) є найбільша й найстарша українська крайова жіночa організація Сполучених Штатів Америки (США), яка діє самостійно.

CYA-Banner

СУА має державний статус неприбуткової організації звільненої від оподаткування під “IRS”кодом 501(c)(3). Заснована 1925 р. п’ятьма жіночими товариствами Нью Йорку й околиці.

Причиною об’єднання стало виключення Національної Ради Жінок України із Міжнародної Ради Жінок (членомякої вона була від 1920 р.) в травні 1925 р. на Ґенеральній Асамблеї у Вашінґтоні, столиці США. Це сталося узв’язку з тим, що Україна втратила свою державну незалежність, яка була обов’язковою передумовоючленства в Міжнародній Раді Жінок (МРЖ).

Після повернення української делеґації з Вашінґтонуна вічу жіночих товариств в Нью-Йорку вирішено об’єднатись в центральну організацію. У червні1925 р. затверджено цю постанову і прийнято назву Союз Українок Америки.UNWLA First Group

Мета об’єднання – повідомляти вільний світ про подіїна рідних землях, допомагати Батьківщині морально й матеріяльно, сприяти збереженню української ідентичности, культурної і мистецької спадщини і народних традицій в еміґрації.

СУА керується засадами християнської етики, релігійного вирозуміння й політичної понадпартійности та підтримує принципи прав людини.

СУА об’єднує жінок українського походження або приналежних до української спільноти, які живуть у США.

Організаційна схема СУА – Головна Управа, Екзекутива, Округи, Відділи, вільне членство. У статуті СУА та правильниках внутрішної дії подана система праці. Найвищим законодавчим органом організації є Конвенція СУА, яка відбувається що 3 роки.First Convention

На зміст праці СУА впливають події на рідних землях. СУА постійно інформував світ про культурні і політичні репресії у поневоленій Україні. Переводив демонстрації протесту, висилав петиції і телеграми до урядів американських і европейських держав, Ліґи Націй, а після останньої світової війни – до Організації Об’єднаних Націй.

Від проголошення незалежности України члени СУА надсилають петиції до сенаторів і конґресменів своїх штатів, вимагаючи від уряду Америки підтримувати Україну в її політичному й економічному реформуванні. Один з успіхів таких акцій стало усунення 2006 р. поправки Джексона-Веніка й підписання Президентом Джорджем Бушем закону про постійні нормальні торговельні відносини з Україною. СУА продовжує спростовувати неточні відомості про Україну в пресі і на телебаченні.

Від 1926 р. СУА почав уряджувати виставки українського народного мистецтва в американських інституціях задля ознайомлення громадськости з багатобічною культурною спадщиною українців. Відділи СУА продовжують це і сьогодні.

Більше інформації про Союз українок Америки можна прочитати на їх офіційному сайті www.unwla.org