8 червня 2014 року Чернігівський відділ Союзу українок традиційно провів загальноміське свято Трійця «Зелена неділя, Клечальна неділя, Моя Україна – трійчанська, свята», яке присвячене світлій пам’яті п. Раїси Решетнюк-Костарчук, котра відродила та започаткувала свято «Трійця» в Чернігівському краї.

Виступ розпочався з вшанування пам’яті спочилої засновниці Чернігівського відділу Союзу українок, Заслуженої артистки України, Лауреата премій ім. С. Русової та М. Коцюбинського п. Раїси Решетнюк-Костарчук, виконанням молитви «Вірую Господи».

Прадавній обряд «Водіння Куста на Поліссі»,  чудом вцілів і притаманний саме Чернігівському краю, коли гурт дівчат чи жінок одягав найкращу дівчину чи жінку Кустом і гурт Кустянок ходив від хати до хати, вітаючи господарів із Зеленою неділею, з Пресвятою Трійцею, а ті щедро їх обдаровували.

Ось уже 24 роки поспіль за прадавнім українським звичаєм Чернігівський обрядовий гурт Союзу українок вітає чернігівців поліським обрядом «Водіння Куста на Поліссі».

Ми були у зеленому лісі,

Нарядили Куста із зеленого клену

Ой, вийди, господарю,

Та дай нашому Кусту хоч по золотому.

А в нашого Куста ніженьки невеличкі,

Треба нашому Кусту панчішки та черевички,

Бо Куст поїде до батенька в гості

Треба Кусту черевички на помості.

Ми водимо Куста від хати до хати,

Щоб були всі люди щасливі й багаті!

Ми водимо Куста, Щоб другого року діждати,

Та з вами зустрітися ще та поспівати!

Наші пращури у давнину жили в злагоді з природою і тому в русалчин тиждень викидали полотно на дерево, тому що, як відомо, русалок треба було задобрити, щоб вони оберігали огород, обійстя, сад.

На Зелені свята, що починались із четверга, що перед Трійцею,  і завершувались аж по четвер Трійчанського тижня, дівчата виходили в ліс і завивали вінки на березі на щастя, на долю. І якщо вінок був зелений, то у дівчини була щаслива доля. А не дай Боже, у дівчини зів’яне вінок – то треба було чекати біди.

На Трійцю, на русалчин тиждень завжди звучать унікальні зеленосвятські, трійчанські, русальні пісні, які уже 24 роки відроджує Чернігівський обрядовий гурт Союзу українок.

Зелена неділя, Клечальна неділя,

Моя Україна – трійчанська, свята.

У звичаях, в пісні, у вірі єдина,

Моя Україна в Зелені Свята.

 

Зелена неділя – це дух незборимий

Далеких тих пращурів, нам оберіг,

Щоб була родина, і пісня – Вкраїна,

І батьківська хата, і рідний поріг.

 

Зелена неділя, Клечальна неділя.

Моя Україна – трійчанська, свята.

У звичаях, в пісні, у вірі єдина,

Моя Україна в Зелені Свята.

Світлини з дійства:

IMG_2182

IMG_2221

IMG_2191

IMG_2184

IMG_2187

IMG_2190Голова Чернігівського відділу Союзу Українок Ольга Миненок.