«Білас-фесту» на площі перед музеєм митця: звучали популярні  мелодії у виконанні духового оркестру Народного дому, працювали майстер-класи, гостей частували «Біласівкою» та салом. ТрускавецьОпісля ведуча та організатор грандіозного святкового дійства, директор музею Олена Білас-Березова відкрила урочистість. Пан Михайло, якому 1 серпня виповнилося 90 років, уповноважив приймати вітання свою племінницю Наталю Білас.

А привітати народного художника України приїхало багато шанувальників його таланту. Серед гостей – друзі, що завжди поціновували творчу працю маестро, відомі львівські мистецтвознавці та художники, музейники і поети.

Розпочав естафету вітань міський голова Руслан Козир, який наголосив на унікальності особистості Михайла Біласа, творчими здобутками якого пишаються трускавчани. Як зазначив Руслан Козир, у світі є всього чотири прижиттєвих музеїв митців, і один із – у нас У Трускавці. Такий чудовий подарунок трускавчани отримали  19 грудня 1992 року на день Св. Миколая за сприяння тодішнього керівника міста Богдана Матолича та трускавчанина Володимира Кушніра. А у 1994 році у французькому місті Ведсден відкрився міжнародний «Парк тисячі поетів та митців», у якому посадили 1200 іменних дерев. Від  України, а саме від визнаного у світі українського мистця Михайла Біласа, росте у тому парку дуб, що просадив його посол України у Франції.

А до Трускавця у день святкування ювілею маестро завітав його давній приятель, український поет Дмитро Павличко. Від міністерства культури України надійшло святкове вітання, у якому було зазначено, що Михайло Білас своєю натхненною працею збагачує духовну скарбницю українського народу. Львівська обласна рада вшанувала ювіляра почесної грамотою. Теплі слова привітань у Трускавці виголосили: заступник міністра культури, наш земляк Олесь Журавчак, Ігор Кожан, директор Національного музею у Львові ім. А.Шептицького, де у 1967 році відбулася перша в Україні виставка Михайла Біласа, голова всеукраїнської організації «Союз Українок» Ореслава  Хомик, товариш, однокурсник, професор Іван Самотос, український фотомайстер, президент видавництва «Світло й Тінь» Василь Пилип’юк та інші численні шанувальники творчості геніального маестро.

З нагоди ювілею Михайло Білас отримав найвищу відзнаку своєї альма-матер – золоту медаль Львівської національної академії мистецтв. Цю почесну нагороду вручили митцеві ректор Академії Андій Бокотей та директор Львівського державного коледжу декоративного і прикладного мистецтва ім.Труша Василь Откович. Надзвичайно глибокі, проникливі та щирі слова виголосив проректор академії Роман Яців. «Михайло Білас сконсолідував  у собі найкращі вартості українського духу, українського естетичного відчуття, українського професіоналізму та працездатності, – сказав пан Роман .-  Він тривалий час формував і нині формує зовнішній імідж України. Але разом з тим є й консолідуючою індивідуальністю, яка дає нам розуміння того скільки може одна людина зробити для своєї нації. Через свої твори, які є надзвичайно популярними у світі, Михайло Білас показує оригінальність, самобутність і величавість того, чим є українська культура в складних трансформаціях, зв’язках між різними епохами».

Роман Яців наголосив, що колектив львівської Національної академії мистецтв знає і поважає творчість і постать Михайла Біласа. На пошану до ювіляра викладачі та студенти кафедри текстилю академії привезли до музею митця виставку своїх робіт, яка є яскравим свідченням того, що ідеї трускавецького художника живуть у нових поколіннях студентів академії.

Чудовим музичним дарунком для усіх, хто був присутній на урочистостях з нагоди поважного ювілею митця світової слави Михайла Біласа, стали виступи львівського гурту «Рококо» та квартету «Бельканто».

Джерело: truskavets-mi.com.ua