10 жовтня 1931, у с. Бистриця, Дрогобицький район, Львівська область народилася Атена-Святомира Пашко – українська поетеса, громадська діячка, перша голова відновленого Союзу українок України. Жінка, яка завжди випромінювала тепло і добро. Атена Пашко2Її радо зустрічали в усіх куточках України, коли Атена Василівна разом зі своїм чоловіком їздила Україною. В’ячеслав Максимович розбудовував Народний Рух України, а пані Атена відроджувала Союз Українок. Вони обоє завжди несли таку силу патріотизму і енергії, що торкалася кожного українця. В’ячеслав Максимович -енергійний, запальний і поряд Атена Василівна – тиха і сильна. Це поєднання несло новий порив, потужну силу поступу до оновленої вільної і незалежної України. Вони заклали міцний фундамент для відродження нації.

Пробуджувався українець в українцеві. Розпочався потужний жіночий рух. Розбудова і відновлення Союзу Українок – це важкий тягар, який поклала на свої плечі тендітна, шляхетна і мила пані Атена. У пострадянській більшовицькій Україні Атена Василівна не лише відновила, а й розбудувала Союз Українок, як найбільшу, найструктурованішу громадську організацію.

Ми низько схиляємо голову перед світлою пам’яттю славної українки сучасності Атени Василівни Пашко.

Голова СУ України Ореслава Хомик замовила Святу Літургію у Львові. Почесна голова СУ України Лілія Григорович, голова Київської обласної організації СУ Мотря Брунько із союзянками поклали квіти на могилі славної українки у Києві.

Союзянки за кордоном також шанують пам’ять пані Атени. 21 вересня цього року  у м. Випані, Нью Джерзі в Америці відбулася церемонія Хрещення нового 134 відділу Союзу Українок  імені Атени Пашко. 24 молоді професійні членки відділу після благословення парохом о. Романом Мірчуком повторили за священиком присягу продовжувати культурні традиції та віддано працювати на користь української громади. Голова СУА Маріянна  Заяць та голова СУУ  Ореслава Хомик вітали відділ, дарували подарунки та брали почесну участь у цьому чудовому дійстві.

DSC_0199

DSC_0197

Донька А.Пашко – Ірина Волицька передала через голову СУУ О. Хомик  зворушливого листа «…У день Хрестин 134 відділу Союзу Українок Америки, на знак сердечної подяки за Ваш шляхетний учин, дорогі Пані, прошу прийняти від мене скромний дарунок – декілька примірників двох збірок поезій Атени Пашко («Вірую»  і  «Лезо моєї стежки»), єдиних виданих в Україні, та книжки «З поглядом у майбутнє», де висвітлена діяльність СУ України в період 1991 – 2001 років, а також дві світлини, які  Мама любила чи не найбільше…».

DSC_0244

Членка відділу  – Ольга Марин підготувала слово про життєвий шлях Атени Пашко. Як і належить на хрестинах, відділ  вітали і дарували дарунки хрещені батьки Михайло Козюпа і Ольга Понось-Басараб та інші шановані люди.

Очолила відділ донька і внучка союзянок – Христина Рак-Браун.

Ініціатором присвоєння відділу ім’я Атени Пашко є славна союзянка, мати двох чудових хлопців Марка та Андрія – Христина Паниця.

Бажаємо нашим дорогим посестрам із далекої Америки плідної праці та Божої опіки.

DSC_0236

Слід відзначити, що саме з цим новоствореним 134 відділом, СУ України мав найтіснішу співпрацю під час Революції Гідності, про що голова Ореслава Хомик говорила ще з трибуни Майдану взимку у Києві.